سوالات متداول

انرودم 10%

 • آیا می‌توان انرودم را در مرغ تخمگذار استفاده کرد؟ در تخم گذارانی که تخم مرغ آن‌ها مصرف انسانی دارد قابل استفاده نمی‌باشد. در صورت استفاده، تخم مرغ‌ها باید معدوم گردد.
 • به غیر از آب دارویی ، آب تنها هم باید در اختیار پرنده قرار داد؟ خیر، در تمام طول درمان ، پرنده برای آشامیدن از آب حاوی دارو استفاده می‌کند.
 • در چه حیواناتی منع مصرف دارد؟ در تخمگذاران و مرغانی که به فلوروکوئینولون‌ها حساسیت دارند.
 • آب حاوی دارو تا چه مدت قابل استفاده می‌باشد؟ پس از مخلوط کردن دارو در آب، محلول تا 24 ساعت قابل استفاده می‌باشد.
 • در دوره درمان آب را چگونه باید ضدعفونی کرد؟ ترکیبات کلره اثر بخشی انروفلوکساسین زا کاهش می‌دهند. از ضدعفونی Aqua Zix  جهت ضدعفونی آب استفاده گردد که حتی اثر بخشی دارو را بهبود می‌بخشد.

آکوازیکس پلاس ای جی

 • دوزهایی که برای مصرف دائمی بیان شده، از تشکیل بایوفیلم هم جلوگیری می‌کند؟ بله، یکی از کاربردهای مهم استفاده از Aqua Zix جلوگیری از تشکیل بایوفیلم است. در زمانی که سیستم گرفتگی دارد با توجه به دوزهای حذف بیوفیلم باید استفاده شود، و پس از رفع این گرفتگی‌ها، از دوزهای روزانه استفاده شود تا از تشکیل بیوفیلم و همچنین ایجاد بیماری جلوگیری شود.
 • اهمیت استفاده از Aqua Zix در شیر گوساله چیست؟ از آنجایی که اسهال یکی از مشکلات بسیار با اهمیت در گوساله‌های شیرخوار می‌باشد، رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی برای کاهش بروز اسهال و سایر بیماری‌های میکروبی از اهمیت بالایی برخوردار است. می‌توان به طور مستقیم با دوز توصیه شده به شیر طبیعی و یا به آب شیر جایگزین Aqua Zix را اضافه کرد.
 • آیا Aqua Zix  را می توان در ترمونبولیزاسیون استفاده کرد؟ بله، آکوازیکس برخلاف بسیاری از ضدعفونی‌ها که در محدوده دمایی خاصی فعالیت می‌کنند، در دمای ترمونبولیزاسیون نیز عملکرد خود را حفظ می‌کند.
 • زمانی که از آنتی‌بیوتیک و ویتامین در سیستم استفاده می‌کنیم ، آیا باید مصرف آکوازیکس را قطع کنیم؟ خیر. اما با دوز بیشتر از 50 سی‌سی در 1000 لیتر در زمان اعمال آنتی بیوتیک و ویتامین استفاده نشود.
 • استفاده از Aqua Zix بر روی دریافت آب جوجه‌ها هم تاثیر می‌گذارد؟ طبیعتا زمانی که نیپل‌ها مسدود باشند دریافت آب جوجه‌ها کمتر می‌شود، با استفاده از Aqua Zix می توان بیوفیلم و گرفتگی نیپل را رفع کرد و با دوزهای توصیه شده برای زمان‌هایی که گرفتگی وجود ندارد از تشکیل این رسوبات و همچنین بیوفیلم جلوگیری کرد.

زیکس ویروکس

 • از آنجایی که کوکسیدیا در فارم از اهمیت بالایی برخوردار است آیا ضدعفونی Zix Virox  بر روی کوکسیدیا اثر می‌گذارد؟ بله، بستگی به میزان درگیری از دوز 2 تا 5 درصد باید استفاده کرد. اگر گله سابقا درگیر این بیماری شده است برای حصول اطمینان از دوز 5% استفاده کنید.
 • آیا استفاده از ZIX VIROX برای ضدعفونی تخم مرغ‌ها، برای جنین‌ها سمیت زاست؟ خیر، استفاده در دوز توصیه شده هیچگونه اثر سمیت‌زایی برای تخم مرغ‌های جنین‌دار ایجاد نمی‌کند. و این دوز برای ضدعفونی کاملا موثر است و نیاز به افزایش ندارد.
 • آیا می‌توان برای ضدعفونی دان از این محصول استفاده نمود؟ خیر. گرچه از لحاظ سمیت مشکلی ندارد. اما از آنجایی که مواد آلی مثل چربی را از بین می‌برد، در کیفیت دان و پلت اثر می‌گذارد .
 • چه تعداد روز می‌توانیم ZIX VIROX را برای ضدعفونی هوا در حضور حیوانات استفاده کنیم؟ 2 تا 3 بار در هفته زمان مناسبی است.
 • آیا می‌توان در حضور حیوات زیکس ویروکس را اسپری کرد؟ بله. یکی ار مهم‌ترین مزایای این محصول ضدعفونی هوا در حضور حیوان می‌باشد.

فلورفنیدم 10%

 • به چه علت این دارو در مرغ مادر بالغ قابل استفاده نمی‌باشد؟ فلورفنیکول در مرغان مادر بالغ باعث بالا بردن ریسک مرگ زودرس جنینی در تخم مرغ‌ها می‌شود، بنابراین استفاده آن در نیمچه‌های مادر مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در مرغان مادر بالغ که در حال تولید هستند منع مصرف دارد.
 • آب حاوی دارو تا چه مدت قابل استفاده می‌باشد؟ پس از مخلوط کردن دارو در آب، محلول تا 24 ساعت قابل استفاده می‌باشد.
 • آیا می‌توان انرودم را در مرغ تخم گذار استفاده کرد؟ در تخم گذارانی که تخم مرغ آن‌ها مصرف انسانی دارد قابل استفاده نمی‌باشد.
 • محدودیت تجویز این دارو در چه حیواناتی می‌باشد؟ در مرغان تخمگذاری که تخم مرغ آن‌ها مصرف انسانی دارد استفاده نگردد در صورت استفاده، تخم مرغ‌ها باید معدوم گردد. همچنین در حیوانات با سابقه­ حساسیت به آمفنیکل­‌ها تجویز نگردد.

دزوجرم میکروچوک

 • تفاوت این محصول با محصولات مشابه ایرانی چیست؟ این محصول فاقد بو می‌باشد، سرعت عمل آن بالاست و در دوزهای توصیه شده کاملا موثر است. به علاوه، تمام مواد اولیه این محصول اروپایی و دارای تاییده ECHA می‌باشد.
 • ماندگاری این محصول چقدر می‌باشد؟ -ماندگاری محصول در بسته‌بندی: 2 سال / -ماندگاری پس از باز کردن بسته‌بندی: 1 سال / -ماندگاری پس از رقیق شدن با آب: 1 هفته / -ماندگاری در حوضچه‌­های ضدعفونی با غلظت 2 درصد: 1 هفته
 • آیا برای ضدعفونی سم کاربرد دارد؟ خیر. به منظور ضد عفونی سم می‌بایست از محصول ZIX VIROX استفاده گردد.
 • اگر روی پوست گاو ریخته شود چه مشکلی ایجاد می‌کند؟ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما این محصول مختص ضد عفونی سطوح است و نباید برای ضدعفونی پوست از آن استفاده کنید.
 • چطور ممکن است این محصول بوی تند گلوتارآلدهید را نداشته باشد؟ در این محصول ترکیبی به نام Fresh Air استفاده شده است که موجب می‌شود این محصول بوی تند گلوتارآلدهید را نداشته و در نتیجه نا امنی بویایی و مشکلات تنفسی ایجاد نمی‌کند.
 • آیا این محصول برای ضدعفونی دان نیز کاربرد دارد؟ خیر. برای ضدعفونی سطوح می‌باشد.

فوزباک

 • طیف اثر فوزباک بر روی چه عواملی است؟ فوزباک انتی‌بیوتیک وسیع الطیفی است که بر روی تمام باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی (به استثنا مایکوپلاسما) اثرات باکتریسیدال (باکتری کشندگی) بسیار خوبی دارد. باکتری‌هایی که بیشترین حساسیت را به فوزباک دارند در ذیل ذکر شده است:
باکتری‌های گرم مثبت
استافیلوکوکوس استرپتوکوکوس کلستریدیوم کورینه باکتریوم اریزیپلوتریکس لیستریا انتروکوکوس
باکتری‌های گرم منفی
اشریشیاکلی سالمونلا پروتئوس پاستورلا ارنیتوباکتریوم سودوموناس هموفیلوس
 •  فوزباک بر روی چه بیماری‌هایی موثر است؟ کلیه بیماری‌های باکتریایی که توسط باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی (به جز مایکوپلاسما) ایجاد می‌شود:
·    ارنیتوباکتریوز ·    تیفوئید ·    اسهال سفید باسیلی ·  کریزای عفونی ·    انتریت اولسراتیو
·    استرپتوکوکوزیز ·    وبای طیور ·  استافیلوکوکوزیز ·    اریزیپلاس ·    انتریت نکرونیک
·    عفونت‌های ناشی از اشریشیاکلی ·  لنگش و فلجی باکتریایی (به غیر از عوامل مایکوپلاسما سینوویه و رئوویروس‌ها)
 •  آیا نتایج آزمابشگاهی فوزباک بهتر ازنتایج فارمی آن است؟ خیر، فوزباک در طی 25 سال مصرف در فارم‌های مختلف دنیا، همواره پاسخ‌های درمانی فوق العاده‌ای را از خود بروز می‌دهد. در صورت مشاهده عدم تطابق احتمالی نتیجه آزمایشگاهی و نتیجه درمانی مناسب در 72 ساعت اول پس از شروع درمان بطور قطع موارد زیر دخالت دارند، لذا بررسی مجدد و دقیق‌تر و همچنین اصلاح سریع هر یک از اشتباهات زیر خصوصاً مولفه “تشخیص” اکیداً توصیه می‌گردد:
  عدم تشخیص یا تشخیص نادرست بیماری‌های کمپلکس (درگیری همزمان ویروسی و مایکوپلاسمایی).
  توصیه حداقل طول دوره درمان برای درمان بیماری‌های شدید به علت صرفه جویی مالی.
  عدم توجه به محاسبه میزان فوزباک و تجویز بصورت 24 ساعته در آب آشامیدنی
  از دست دادن دوران طلایی درمان با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم
 •  آیا انجام تست‌های آزمایشگاهی پیش از تجویز فوزباک ضرورت دارد؟ بله، توجه به اهمیت “تشخیص آزمایشگاهی” به عنوان یکی از اصول مدیریت درمان، گستردگی‌های کمپلکس (درگیری همزمان ویروسی و مایکوپلاسمایی) و تاکید خاص “مدیریت صحیح تولید و اقتصاد گله” بر لزوم و اهمیت “درمان مناست  و قطعی در حداقل زمان” انجام همزمان آزمایشات زیر قبل از تجویز و مصرف فوزباک جهت ارائه یک تشخیص صحیح، موکدا توصیه می‌گردد:
  آنتی‌بیوگرام با استفاده از دیسک آنتی‌بیوگرام فوزباک
  تست‌های سرولوژیک برای مایکوپلاسما (ELISA , RSA)
  تست‌های تشخیص ویروسی (ELISA , HI)
 • آیا فوزباک می‌تواند همراه با سایر افزودنی‌ها مانند واکسن، آنتی بیوتیک‌ها و افزودنی‌های تغذیه‌ای مصرف گردد؟ بله، تاکنون تداخلی مابین فوزباک و سایر آنتی بیوتیک‌ها،‌افزودنی‌ها و مکمل‌های درمانی و تغذیه‌ای (آب و دان) در طیور گزارش نشده است. مضافاً در برخی موارد مصرف فوزباک با سایر آنتی بیوتیک‌هایی با طیف اثر مشابه جهت تقویت اثر درمان دیده می‌شود که این تجویز با توجه به خصوصیات برجسته فوزباک در داشتن “بیشترین اثر درمانی، در کمترین زمان ممکن” در قیاس با سایر داروها، هیچگونه پایه علمی نداشته و تنها باعث افزایش سنگین هزینه درمان می‌گردد. تنها در مواردی که بیماری‌های مایکوپلاسمایی درگله وجود دارد می‌بایست فوزباک را همراه با آنتی بیوتیک‌های انتخابی در درمان مایکوپلاسما مانند پولموتیل، تایلوزین،‌ اریترومایسین و تیامولین استفاده کرد.
 •  آیا فوزباک مسمومیت‌های ناشی از مصرف و افزایش دز مصرفی ایجاد می‌نماید؟ خیر،‌ نه تنها فوزباک با پروتئین‌های پلاسما باند نشده و متابولیت‌های سمی ایجاد نمی‌کند بلکه دز سمی 62.5 برابر دز درمانی توصیه شده می‌باشد. از این رو فوزباک یکی از مطمئن‌ترین آنتی بیوتیک‌های شناخته شده می‌باشد.
 • دوز صحیح و دوره درمانی مناسب فوزباک چیست؟ دوز درمانی فوزباک معادل 160 میلی‌گرم در روز برای هر کیلوگرم وزن زنده در دوره‌های درمانی ذیل می‌باشد:
  3 روز متوالی در درمان بیماری‌های با شدت کم
  5 روز متوالی در درمان بیماری‌های با شدت متوسط
  7 روز متوالی در درمان بیماری‌های با شدت حاد و پیشرفته
  7 روز متوالی در درمان فلجی و لنگش (استافیلوکوکی و اشریشیاکلی)
  7 روز متوالی در درمان کریزای عفونی
 • نحوه درست محاسبه میزان فوزباک مصرفی چیست؟ (متوسط وزن طیور در آخرین روز درمان به کیلوگرم) × (تعداد جوجه) × (0.16) = (میزان فوزباک مصرفی گرم در روز)
 •  آیا محاسبه میزان مصرف فوزباک بر اساس متوسط وزن پرنده در ابتدای دوره درمان،‌ تاثیری در عملکرد دارو دارد؟ بله، محاسبه بر اساس متوسط وزن پرنده در ابتدای دوره درمان،‌ باعث یک کاهش 20 تا 30 درصدی در میزان داروی مورد نیاز جهت درمان گردیده و مصرف دارو در کمتر از میزان توصیه شده،‌ فرایند دارو رسانی را شدیدا تضعیف می‌نماید. بدیهی است در صورت اشتباه در محاسبه میزان داروی مورد نیاز (بر حسب متوسط وزن گله در روز شروع درمان و حتی بعضا چند روز زودتر از روز شروع)، عدم پاسخ درمانی مطلوب مشاهده خواهد شد. توصیه می‌گردد به نحوه  محاسبه مقدار فوزباک مورد نیاز توجه لازم مبذول گردد. کاربران گرامی می‌توانند با بخش علمی شرکت تماس و ضمن دریافت مشاوره تلفنی ، در خصوص میزان فوزباک مورد نیاز اطلاعات لازم را دریافت نمایند یا نرم افزار کامپیوتری محاسبه میزان فوزباک مصرفی برای تمامی برنامه های مصرف در مرغ های مادر و گوشتی را دریافت کنند.

دی وان زیکس

 • آیا منابع کیسه زرده در روز اول انرژی لازم را برای جوجه مهیا نمی‌کند؟ در زمان هچ حدود یک گرم تری­گلیسیرید در زرده تخم مرغ وجود داشته که در نهایت 8-9 کیلوکالری انرژی قابل متابولیسم تولید می­‌کند در حالی که به طور متوسط در جوجه­‌های گوشتی (میانگین وزن 60 گرم) روازنه نیازمند 34 کیلو کالری انرژی نگهدارنده (maintenance) هستند. عدم تامین این میزان انرژی در روزهای ابتدایی به طور مستقیم بر کیفیت تولید و سود اقتصادی موثر است. دهیدراتاسیون پرنده در روزهای ابتدایی زندگی پرنده منجر به افزایش نرخ مرگ و میر، کاهش وزن، کاهش وزن­گیری روزانه، کاهش فشار خون و سرکوب سیستم ایمنی می­‌گردد.
 • از آن جایی که این محصول به حالت ژلاتینی می‌باشد، آیا کارتن‌های حمل جوجه را مرطوب نمی‌کند؟ این محصول تا دمای 30 کاملا جامد است و در 37 درجه کمی کارتن ممکن است مرطوب شود.
 • چه زمان بهترین زمان برای در اختیار گذاشتن Day One Zix  برای جوجه‌ها می‌باشد؟ قبل از اینکه به کامیون حمل منتقل شوند در جعبه‌ها قرار دهید. تقریبا برای هر 100 پرنده 125-62.5 میلی‌­لیتر از ژل کافی است.
 • آیا میزان Day One Zix  مورد نیاز در تمام شرایط یکسان می‌باشد؟ خیر عواملی مانند نژاد گوشتی، دمای بالای محیط و استرس بالای پرنده نیازمند مقادیر بالاتری از Day one zix هستند.